Hledejte podle oblasti Hledejte na mapě Lyžování v Itálii, které si zamilujete Dovolená v Rakousku Seznamte se s Gigim Návrat nahoru


FERRATA - zajištěné dobrodružství

oblibene historie mapa napiste
telefon 518 334 983
Po - Pá: 9.00 - 16.00
Kam chcete jet?
Zadejte oblast ...
Kdy a na jak dlouho? 01.06. - 17.08.2024 / 1 týden
Kolik osob?4 dosp.
hledat
lupa
 

FERRATA - zajištěné dobrodružství

Ferrata je zajištěná cesta v horském terénu.

Název vychází z italského označení Via Ferrata. Jištěné výstupy umožňují dostat se na vrcholy, které jsou pro normální turisty nedosažitelné. Jsou vybaveny jistícími lany, železnými stupačkami, dřevěnými mosty či jinými umělými pomůckami. Dříve sloužily jako cesty pro vojáky, kterým umožňovali přístup k jejich stanovištím.

Ferraty jsou rozličných obtížností, užít si je proto může každý.

Od malých dětí až po zkušené horolezce. Klasifikační stupnice náročnosti se liší dle země. Nejčastěji se používá Italská a Rakouská. Italská stupnice rozděluje trasy podle barev, podobně jako je tomu u lyžařských sjezdovek. Modrá – nejsnadnější, krátké zajištěné cesty, bez nutnosti vybavení, často vhodné i pro děti. Červená – náročná, delší trasy, vybavení je zde nutné. Černá – extrémně náročné, dlouhé trasy, pouze pro zkušené lezce s předchozí přípravou. Nově byla zavedena klasifikace F (facile) – snadné, MD (media difficoltà) – středně obtížné, D (difficile) – obtížné, MOD (molto difficile) – velmi obtížné, ED (estrema difficoltà) – extrémně obtížné.

Rakouská stupnice klasifikuje ferraty (klettersteig) písmeny. Od nejlehčích A, které jsou vhodné i pro děti, po E, které jsou extrémně těžké.

Doporučené vybavení.

Horolezecká helma, sedací úvaz s hrudním úvazem a vhodné jsou také rukavice.

Okolí města Arco je považováno za centrum sportovního lezení v Evropě.

Mezi nejznámější ferraty v okolí Arco, na které se může vydat téměř každý, patří Sentiero del Colodri, Sentiero degli Scaloni, Via Ferrata Sent di Camminamenti, Via dell' Amicizia, Ferrata Rio Sallagoni nebo Via Ferrata Ernesto Che Guevara.

Mnoho zajímavých ferrat se nachází také v Dolomitech. Doporučujeme Via ferrata Ivano Dibona poblíž Cortina d'Ampezzo, při které si užijete fantastické výhledy. Nebo ferratu Hauptmann-Bilgeri-Steig.

Zdolání ferraty bude jistě nezapomenutelným zážitkem pro každého!


 
 
 
ubytovani